Saç Ekiminden Sonra Saçlar Dökülür mü?

S
Saç Ekiminden Sonra Saçlar Dökülür mü
Saç Ekiminden Sonra Saçlar Dökülür mü

Köklerin ekiminin akabinde birçok kişinin kafasına takılan en temel sorun dökülme olup olmayacağıdır. Aslında işlemin yapılması anında yaşananlardan ziyade uygulamanın sonrasında geçecek olan süreç en çok kaygı hissedilen kısımdır demek yanlış olmaz. Saç ekimi uzmanlaşmış kişilere yaptırılması kadar önemli olan bir diğer husus ise ekimin işleminden sonra devam edecek olan takibinde deneyimli kişilerce yapılmasıdır. Bir takım ekim yapan merkezler ekim işleminin ardından yapılması gereken kontrol ve bakımları yapamayacaklarını ve bu hususları hastalara bıraktıkları aşikardır. Saç ekim işlemi hastanın bir gününün küçük bir kısmını alsa da ekimin sonrasındaki süreç ise çok daha uzun bir zaman dilimini almaktadır. İşte ekim sonrasında devam edecek olan süreci iki şekilde ele almak gerekir.

1-Ekim Sonrası Tutma Evresi

Köklerinin tutma evresi beş ve yedi günlük bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu süre zarfında köklerin tutması hususundaki en önemli koşul, köklerin hareket ettirilmemesi ve çevresel olarak etki edebilecek olan katı veya sıvı kirleticilerden kök bulunan derinin uzak bulundurulmasıdır. Hasta ekim işleminin ardından uygulanacak olan bu koşulları üç gün boyunca çok dikkat edecek şekilde geçirir. Bir başka ifade ile hasta bu üç gün süresince saçını yıkamamalı, hiçbir yere temas ettirmemeli, saça herhangi bir losyon ya da kimyasal ürün sürmemeli, tozlu, dumanlı ve pis ortamı bulunan yerlerden kaçınmalıdır. Ekimin üçüncü günü yıkama işlemi yapılır. Sonrasında ise beş ve yedi gün aralıklarla yıkama ve kurutma işlemi yapılarak tutma evresi tamamlanmış olur.

2-Ekim Sonrası Saçların Çoğunun Dökülüp Tekrar Çıktığı Süreç

İkinci olarak belirtilen dönem ise tutma evresinin sonlanması ile başlayıp saçların çıkması, yoğunluğunun giderek artması, kalınlığının ve sıklığının arttığı evre olan saç çıkma evresidir. Saç ekiminden sonra saçlar dökülürmü? diye düşünüldüğünde bu evrede yalnızca ekilmiş olan kısımlar dökülürken, ana saçların bundan etkilenmediğini belirtmek gerekir. Meydana gelen bu dökülme süreci kişiden kişiye değişiklik gösteren miktar ve sürede gerçekleşebilir. Bu hususular ışığında bir ile altı hafta arasında geçecek olan sürede ekilmiş olan saçların büyük bir bölümünde dökülme işlemi gerçekleşmiş olur. Saçın çıkma evresi ise yine kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genel olarak da üç ay ile bir yıl arasındaki zaman dilimi içinde çıkma işlemi tamamlanır.

About the author

Add comment

By admin

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta