SAÇ EKİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER OLABİLİR?

S

Saç ekimi işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi ve yine sağlıklı sonuç verebilmesi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu işlemin öncesinde ve sonrasında gerekli özen gösterildiği takdirde olumlu netice alınabilmesi yüksek ihtimaldir. Saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler ikiye ayrılabilir.

saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Noktalar

Saç ekimi yaptıracak kişinin alkol kullanma durumu var ise, operasyondan en az üç gün önce alkol kullanmayı bırakması gerekmektedir. Sigara kullanılıyorsa bir gün önceden bırakılması önerilmektedir. Kafeinli içeceklerin de yine bir gün öncesinden bırakılması gereklidir. Aspirin ve türevi ilaçlar kanın sulanmasına sebep olduğu için yine operasyondan en az bir hafta önce, bu tür ilaçların alımı kesilmelidir. Operasyona girmeden evvel, işlemi olumsuz etkileme ihtimali olan losyonlardan ve saç kremlerinden kaçınılması gerekir.

Saç ekimi yaptıracak kişilerin, düzenli ilaç kullanmalarını gerektirecek herhangi bir kronik hastalıkları var ise, hangi ilaçları kullandıklarını, operasyonu gerçekleştirecek sağlık kuruluşuna ve doktorlarına daha önceden haber vermeleri önem arz eden konulardan biridir.

Operasyonun gerçekleştirileceği gün, sağlık merkezine gitmeden önce banyo yapılıp saçların güzelce yıkanması gerekir. Ekim işlemi esnasında kıyafetlerin çıkartılması gerekeceğinden dolayı, giyip çıkartılması kolay olan kıyafetler seçilmesi, işlemin seri yapılmasına katkı sağlayacaktır.

Ekim operasyonu öncesinde kahvaltı yapılmasında ya da operasyon öğleden sonraya alınırsa öğle yemeği yenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ekim işleminin başarı ile sonuçlanabilmesi için tüm bu koşullara uyulması gerçekten önemlidir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilecek Noktalar

Operasyon sonrasında en az 3 gün boyunca saçlar yıkanmamalıdır. 3 gün geçtikten sonra, özellikle bazı hususlara dikkat edilerek yıkama işlemi yapılabilir. Yıkama işleminden önce, öncelikle doktorun önerdiği bir losyon kullanılarak yıkanacak bölge yumuşatılmalıdır. Daha sonra yine doktorun önerdiği bir şampuan ile küçük dokunuşlar yaparak ve sürtme işleminden kaçınılarak yıkama gerçekleştirilmelidir. Losyon da yine küçük dokunuşlar yapılarak ekim yapılmış bölgeye uygulanır. Kesinlikle sürtme gibi bir uygulama yapılamamalı ve tırnaklar kullanılmamalıdır. Sürülen losyon, deride 1 saat kadar bekletildikten sonra şampuan, aynı yöntemler izlenerek uygulanır ve yine kibarca yıkanarak saç kurulanır. Saç ekim işleminden sonra, ekilen saçlar sağlıklı bir uzunluğa gelene dek güneş ışığından korunması gerekir.

About the author

Add comment

By admin

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta